‘Minulescu’ își prezintă performerii

0
1600

Colegiul Național ‘Ion Minulescu’ și-a prezentat astăzi o parte dintre performeri. An de an aici rezultatele la olimpiade și concursuri școlare formează un palmares bogat.

Colegiul Naţional ‘Ion Minulescu ‘ este una dintre cele mai mari instituții de învățământ din Olt și și- a creat o tradiție că creeze generaţii de performeri. Și dacă este să vorbim despre rezultate excepționale, atunci vorbim despre performanță încă de la clasele primare, până la liceu.

Dintre olimpiadele cuprinse în Calendarul olimpiadelor școlare ce se vor desfășura în anul școlar 2023/2024 pentru elevii din învățământul secundar, aprobat prin Anexa 2 a OME 3.469/29.01.2024, elevii CNIM au participat la 27 de olimpiade din cele , după cum urmează:
Aria curriculară Limbă și comunicare: 7 olimpiade (Limba română, Olimpiada Lectura ca Abilitate de Viață, Limba franceză, Limba engleză, Limba germană, Limbi clasice – latină)
Aria curriculară Matematică și științe: 4 olimpiade (Matematică, Fizică, Chimie, Biologie)
Aria curriculară Om și societate: 8 olimpiade/discipline (Geografie, Istorie, Științe socio-umane: Logică, Economie, Psihologie, Filosofie, Sociologie, Educație Socială)
Aria curriculară Tehnologii: 6 olimpiade (Informatică, ACADNET – olimpiada de informatică aplicată, Olimpiada de Tehnologia Informației, Olimpiada de securitate cibernetică, Olimpiada de Educație Tehnologică și Aplicații Practice)
Olimpiade interdisciplinar și transdisciplinare: Olimpiada Națională De Lingvistică „Solomon Marcus”, Olimpiada Națională Interdisciplinară „Științele Pământului”
De asemenea, elevii CNIM urmează să participe la încă alte 7 olimpiade cuprinse în acest calendar, care sunt programate în săptămânile viitoare.
Din cadrul Colegiului Național Ion Minulescu, au participat:
171 de elevi la olimpiadele școlare, reprezentând 38 de clase de elevi (din cele 43 de gimnaziu și liceu)
65 de profesori coordonatori și membri în comisiile de organizare și desfășurare
REZULTATE OLIMPIADE NAȚIONALE PE DISCIPLINE – ETAPA JUDEȚEANĂ
AN ȘCOLAR 2023/2024

ARIA CURRICULARĂ Nr. total premii Premiul I Premiul II Premiul III Mențiuni
Limba română + Limba latină 32 8 3 7 14
Limbi moderne (EN, FR, GER) 25 6 5 1 13
Matematică 21 5 4 6 6
Științe (FIZ, CHI, BIO, ȘT.PĂM) 12 4 4 2 2
Om și societate (IST, GEO, SOC UMANE, ED.TEH) 20 7 3 5 5
Tehnologii 36 10 9 4 13
Total 146 40 28 25 53
Elevi calificați la etapa națională – 67
Elevi cu punctaj de calificare – 7
(pentru care se așteaptă publicarea clasamentului național)

Olimpiada Națională a Sportului Școlar

Nr. total premii Premiul I Premiul II Premiul III Mențiuni
Ciclul primar 4 discipline – 38 elevi
(3 echipe + 1 individual) 2 2 – –
Gimnaziu 7 echipe + 2 individual – 80 elevi 3 – 5 1
Liceu 6 echipe + 3 individual – 72 elevi 2 6 1 –
TOTAL 190 elevi

Elevi calificați la etapa națională – 67
Elevi cu punctaj de calificare – 7

Redactor: Georgeta Trușcă

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here