Lucrările de supralărgie a străzii Drăgănești în zona industrială se apropie de final. Potrivit DASIP Slatina urmează să se toarne primul strat de asfalt pe toate patru benziile.
![](http://ptvoltenia.ro/wp-content/uploads/2020/03/2e1fa6cb-08e2-42f1-8ffc-9aa06a1d475f-1024x576.jpg)
Proiectul prevede o lărgire cu 14 metri a străzii Drăgănești iar lucrările presupun spargere mixtură asfaltică, săpătură mecanică, turnarea unui strat de balast de 60 cm grosime și un strat de balast stabilizat de 20 cm grosime; așternere straturi sistem rutier. Potrivit proiectului, în zonă va fi prelungit trotuarul, vor fi realizate și rigole betonate.
Valoarea totală a investiţiei este de aproape 9 milioane lei, iar lucrările fac parte din contractul cadru semnat de municipalitate anul trecut și atribuit mai multor firme. Acestea au ca sarcină reabilitarea a 108 străzi din Slatina în perioada 2019-2023. Valoarea totală a acestui proiect se ridică la 97 milioane de lei.
REDACTOR GEORGETA TRUSCA