MADR, prin AFIR – Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale, a deschis pe 25 septembrie sesiunea de primire a cererilor de finanțare pentru submăsura 17.1 „Prime de asigurare a culturilor, a animalelor și a plantelor”.
În doar câteva ore de la lansarea sesiunii pentru primele de asigurare a culturilor, a animalelor și a plantelor, au fost depuse deja peste 630 de cereri.
Alocarea financiară disponibilă este de 8,8 milioane de euro, cu posibilitatea suplimentării în funcție de interesul manifestat de fermieri.
Fermierii eligibili pot beneficia de sprijin nerambursabil de 70% din valoarea primei de asigurare eligibile și plătite.
Sprijinul se acordă pentru anul agricol 2024 – 2025, atât pentru sectorul vegetal, cât și pentru sectorul zootehnic.
Începând cu această sesiune, toate documentele depuse vor fi semnate exclusiv electronic.
Cererea de finanțare are acum și rol de cerere de plată, dacă este declarată eligibilă.
Sesiunea este activă în perioada 25 septembrie 2025, ora 9:00 – 12 octombrie 2025, ora 16:00, fără posibilitatea de prelungire.
Cererile se depun online, prin modulul disponibil pe site-ul AFIR https://online.afir.info/account/login
Ghidul solicitantului și anexele necesare pot fi consultate pe www.afir.ro
Poți urmări depunerile pe contorul din site: https://online.afir.info/ContorIntegration/DetaliiDisponibil
Atenție: o cerere retrasă sau declarată neeligibilă poate fi redepusă o singură dată în cadrul aceleiași sesiuni.
AFIR rămâne partenerul fermierilor, oferind siguranță și sprijin pentru protejarea muncii și investițiilor din agricultură.
Redactor: Geanina Lupu