La data de 3 aprilie 1850, printr-un ofis domnesc, domnitorul Grigore Alexandru Ghica aproba „Legiuirea pentru reformarea Corpului slujitorilor în Jandarmi”, act prin care Jandarmeriei Române îi era conferit statut juridic și erau stabilite principiile de organizare și funcționare. Acest moment marchează începutul existenței instituționale a Jandarmeriei Române, structură cu atribuții esențiale în menținerea ordinii și siguranței publice.
Cu prilejul aniversării a 175 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române, Inspectoratul de Jandarmi Județean Olt organizează, pe parcursul unei săptămâni, o serie de activități dedicate Zilei Armei. Evenimentele se vor desfășura atât în municipiul Slatina, cât și în localitățile unde unitatea are subunități operative – municipiul Caracal și orașele Corabia și Balș – fiind menite să marcheze simbolic rolul și importanța Jandarmeriei în slujba comunității. Astfel, în perioada 30 martie – 02 aprilie vor fi prezenți:
- Duminică, 30 martie, începând cu ora 10:00, în Parcul Tineretului din municipiul Slatina vom organiza o serie de activități interactive dedicate publicului.
Participanții vor avea ocazia să descopere tehnica, echipamentele de protecție și mijloacele de intervenție aflate în dotarea jandarmilor olteni, să viziteze autospecialele de serviciu și să asiste la exerciții demonstrative alături de câinii de serviciu.
Totodată, cei interesați de o carieră militară vor putea obține informații despre admiterea în instituțiile de învățământ ale Jandarmeriei Române.
Pentru cei dornici de provocare, jandarmii au pregătit un traseu cu obstacole, care va putea fi parcurs contratimp. Sub îndrumarea colegilor noștri, participanții vor putea experimenta un fragment din antrenamentele specifice pregătirii de specialitate, într-o activitate interactivă, fără caracter competitiv.
- Luni, 31 martie, începând cu ora 10:30, pe platoul Casei Tineretului din orașul Balș, jandarmii olteni vor expune o parte din autospecialele și echipamentele din dotare și vor desfășura activități interactive și recreative alături de cei prezenți.
- Marți, 01 aprilie, începând cu ora 09:00, la sediul Detașamentului 6 Jandarmi Corabia, vizitatorii vor putea vedea mijloacele tehnice utilizate în misiuni și autospecialele de intervenție, iar cei prezenți vor fi provocați să participe la jocuri și activități cu caracter sportiv, alături de jandarmi.
- Miercuri, 02 aprilie, începând cu ora 08:30, la sediul Plutonului 2 de Jandarmi Scornicești, vor avea loc prezentări de tehnică și echipamente specifice, urmate de activități interactive. În aceeași zi, de la ora 11:00, în Parcul „Constantin Poroineanu” din municipiul Caracal, jandarmii vor fi prezenți cu autospeciale și mijloace de intervenție, dar și cu surprize sportive și recreative pentru cei care doresc să se alăture activităților noastre.
Redactor: Geanina Lupu