Extinderea sprijinului pentru sectorul pomicol

0
12

În ședința de Guvern din 12 martie 2026 a fost aprobată Hotărârea care modifică și completează HG nr. 1571/2022, pentru optimizarea plăților directe și a intervențiilor din sectoarele vegetal și zootehnic.

Principalele noutăți vizează:

Extinderea sprijinului pentru sectorul pomicol: culturile de pere, gutui și alune de pădure pot beneficia de finanțare prin intervenția PD-19 – Sprijin cuplat pentru venit (Fructe).

  • introducerea unor clarificări privind culturile permanente, pentru a facilita accesul fermierilor la intervențiile din Planul Strategic 2023-2027.
  • stabilirea unui cuantum minim garantat pentru intervenția PD-27 – Pășunat extensiv, începând cu anul 2026, oferind predictibilitate fermierilor din sectorul zootehnic.
  • clarificarea normelor privind eco-schemele, în vederea asigurării unui tratament echitabil între sectorul vegetal și cel zootehnic.

Noile prevederi aliniază legislația națională la cele mai recente reglementări europene privind implementarea planurilor strategice naționale.

Fondurile europene alocate României prin Planul Strategic 2023-2027 rămân constante, iar modificările menționate contribuie la utilizarea mai eficientă a acestora în sprijinul fermierilor.

Redactor: Geanina Lupu

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.